Kaalulangetus ja tervislik toitumine on praegu väga popid teemad. Kõik toituvad väidetavalt “tervislikult”, aga paljudele peale vaadates seda küll näha pole. Kui ma seda teemat nende “tervislikult” toitujatega arutan, siis põhiline vabandus on see, et trenni tehakse vähe. Teekond parema figuuri poole saab alguse köögist, mitte treeningsaalist. Samas on trenni tegemine väga hea protsessi soodustav tegevus.

Erinevad allikad väidavad, et optimaalne kaalu langetamine tähendab 2-4 kilo kehakaalu vähenemist kuus. Ehk ühes nädalas võiks kaal langeda 0,5-1kg. Siit edasi võib kiire arvutuse teha ja näeme, et kui juuniks soovitakse kaalu 10kg vähendada, siis alustada tuleb selleks 5 kuud varem – jaanuaris. Kui eesmärk on juuniks 15-16kg vähem kaaluda, siis tuleb alustada juba 8 kuud varem – oktoobris.

Miks ma arvutustes arvestasin 2 kiloga, mitte 4 kiloga? Kui 2 kilogrammine kaalu kaotamine ühes kuus on suhteliselt lihtne ja valutu protsess, siis 4 kilo kaotamine on juba paras väljakutse. Kiiresti kaalust alla saada tahtvale inimesele võib kogu protsess kujuneda väga stressirohkeks, tänu millele tekivad ka käega löömised kogu ettevõtmisele. Tunduvalt mõnusam on keskenduda 2-le kilole kuus, kus stressi on vähem ja motivatsioon püsib, sest liigne piiramine, kontroll ja jälgimine puudub. Nii et kui sa tahad teada, kuidas kiiresti kaalu kaotada, siis parem mõtle enne, kas sa oled valmis liigseks stressiks, mis sellega kaasneb.

Parema enesetunde ja kilodest vabanemiseks pole vaja dieeti pidada. Vaja on optimaalselt ja tervislikult toituda. Kui küsida, mis on tervislik toitumine, siis minu silmis tähendab see põhimõtteliselt juurviljade, puuviljade, täisteratoodete ja kvaliteetse valgu söömist. Ehk vastus küsimusele, kuidas tervislikult toituda, on jällegi sama, mis eelmisel küsimusel. Väga paljud inimesed mõtlevad, et nad toituvad tervislikult aga kui kogustega mööda panna, siis soovitud tulemusi ei tule. Kogustega mängimist võib pidada optimaalseks toitumiseks.

Personaalne toitumiskava või menüü pole veel minu teada kedagi õnnelikuks teinud. Inimesed lähevad pigem sellest stressi, sest need kavad kipuvad sisaldama toiduaineid, mida nad ei eelista, ja puuduvad need, mida nad armastavad. Kedagi sundida ju ei saa ja igaüks teeb otsuse lõpuks ise. Lõppude lõpuks – söö mida tahad. Lihtsalt “üle” ei tohi süüa. Enda tavapärases menüüs tuleb lihtsalt kogused kriitiliselt üle vaadata. Liigne agarus on ogarus.

Ilusa figuuri saamiseks tuleb lisaks tegeleda ka enda keha mitmekülgse arendamisega. Keha näeb ilus välja siis, kui lihased naha all on treenitud. Parim selleks on jõutreening. Selleks ei pea minema jõusaali, saab ka kodus. Jõusaalis on lihtsalt võimalusi rohkem ja tõenäosus, et sul hakkab igav, on väiksem. Aeroobne treening annab juurde “võhma”, tänu millele ei hakka me nii kergelt hingeldama ja ei väsi ära. Parimaks tulemuseks on personaalne treeningkava / treeningplaan, sest iga inimene on erineva arengu, treenituse ja kehatüübiga. Optimaalne mitmekülgne treening aitab kõige paremini kehal areneda ja samal ajal vältida tobedaid vigastusi, mis kogu protsessi pidurdama hakkavad.

Uus ja parem mina ei ole võimatu missioon ega utoopia. Kõik algab suhtumisest. Kui sa ise usud, et see on võimalik ja sa suudad seda visualiseerida, siis järelikult on see ka võimalik. Tuleb leida lihtsalt õige tee ja seda mööda minna.

ALLIKAD:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763382/
http://www.webmd.com/diet/lose-weight-fast#1
https://www.cdc.gov/healthyweight/losing_weight/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2895000/