Martin Kiho

Kes ja mis?
Tere, mina olen Martin Kiho. Olen olnud spordifüsioterapeut aastast 2010. Minu teekond füsioteraapiani algas sellest, kui olin 4x vigastanud tõsiselt enda õlaliigest. Sisetunne ütles, et see ei jää minu viimasteks vigastusteks (mul oli õigus), mistõttu vajasin teadmisi, et ennast nendest efektiivselt terveks ravida. Nii läksingi õppima füsioteraapiat Tartu Tervishoiu Kõrgkooli. Juba siis ja pärast seda olen käinud väga paljudel koolitustel, workshop’idel, seminaridel ja konverentsidel, et saada veel osavamaks ja paremaks selles, mida ma teen.

Kus?
Pärast õpinguid asusin tegutsema FC Flora esindusmeeskonna juures, kus ma olin kokku 3 hooaega (2010-2012). Selle aja sees tuli Flora 2x Eesti meistriks, 1x karikavõitjaks ja 2x superkarikavõitjaks. Kui alguses oli fookus vigastuste ravimisel, siis loogiline samm oli neid hoopis ennetama hakata. Tähelepanu alla läks taastumine ja lihaste seisukorra hindamine.

Edasi tegin vahepeatuse Eesti Laskesuusatamise koondise juures, kus sain ühe hooaja (2012-2013) MK karussellil kaasas olla ja meie tippe aidata, et nad saaksid anda endast maksimumi. See oli väga õpetlik aeg, sest nägin igapäevaselt kuidas tipud trenni teevad ja millistest printsiipidest lähtuvad.

Kuigi Eesti Jalgpalli Liidus tegutsesin juba Flora aegadel, siis just pärast laskesuusatamise hooaega asusin seal tõsisemalt tööle. Praegugi olen noortekoondiste peafüsioterapeut. Jälgin, et mängijad püsiksid terved, taastuks võimalikult hästi ja sööksid minu tehtud menüüde põhjal tervislikult ja mitmekesiselt. Lisaks nõustan treenereid koormuste reguleerimisel, et mängijad püsiksid värsked ja ei tekiks rumalaid vigastusi.

Muidugi olen aidanud terve selle pika aja jooksul ka erinevate alade tipp- ja harrastussportlaseid, kel mõni tugi-liikumiselundkonna mure on olnud. Efektiivne taastusravi kiirendab paranemist ja aitab vältida korduvvigastuste teket.

Olen aidanud ka neid, kes tahavad mõnel rahvaspordiüritusel osaleda ja vajavad selleks treeningkava. Olgu selleks siis maraton, poolmaraton või hoopis mõni vahva triatlon. Vigastuste ennetamine ettevalmistuse käigus on minu jaoks väga oluline, sest siis on areng maksimaalne.

On ka neid tegelasi olnud, kes tahavad lihtsalt nö fit olla. Nendele olen teinud nii erinevaid (sportlikust erialast lähtuvaid) jõukavasid, kui ka üldist aktiivsusprogrammi, mis koosneb jõutreeningust ja aeroobsest treeningust. Eesmärk siin on olnud tagada hea vorm ja suurepärane enesetunne.

Kuna toitumine on tervisliku eluviisi üks väga tähtis komponent, siis minu käest on saanud paljud inimesed nõu ka toitumise osas. Kui mõista, mida üks või teine toiduaine sinu kehaga teeb, siis on lihtsam teha valikuid enda igapäevases toitumises.

Sport?
Oi, ma olen tegelenud väga paljude spordialadega – jalgpall, tantsimine, viievõistlus, ujumine, võrkpall, kergejõustik, skateboarding, saalihoki, rahvatants, jooksmine, skimmboarding, surfamine, triatlon. Loomulikult on sellega ka kaasnenud ÜKE ja jõusaal. 2016. aastal sai läbitud Nice täispikk Ironman, mis on olnud üks lahedaim ja samas jaburaim asi, mida ma üldse elus teinud olen. Ühesõnaga, sport on olnud minu elus väga tähtsal kohal.