[vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]Pirn on üks vanimaid inimese poolt aretatud puuvilju. Pirni söömine täidab hästi kõhtu ja on muidu hea, mõnus ja magus vahepala.

Pirn ise koosneb umbes 84% veest ja ülejäänud on põhimõtteliselt suhkur. Kuna tegu pole lisatud suhkruga, siis otseselt seda kartma ei pea. Lähemalt uurides saame teada, et pirnis on 96% süsivesikuid, 2% rasvu ja 2% valke. Lisaks sisaldab pirn paraja koguse kiudaineid, mis on hea seedimisele.

Pirnis on omajagu C vitamiini ja K vitamiini. C vitamiin aitab külmas ja niiseks sügises immuunsüsteemi tugevana hoida ja nii on haigestumise risk madalam. Lisaks leidub pirnides vaske, mida on kehal vaja hemoglobiini tootmiseks, antioksüdantseks kaitseks ja ATP tootmiseks mitokondrites.

Kui pöörame pilgu kalorite peale, siis 100g pirni sisaldab umbes 58kcal. Tänu kiudainetele ja vähestele kaloritele aitab pirni söömine ennetada liigset kehakaalu, sest palju me pirni süüa lihtsalt ei jõua, kuna kõht saab lihtsalt täis. Kui aga peaks tekkima huvi ainult pirni süüa, siis selleks koguseks päevas võib olla 3,5-3,8kg.

Huvitavaid fakte
Pirnis sisalduvad flavonoidid aitavad vähendada 2 tüüpi diabeedi ja südamehaiguste teket.

Pirnis olevad kiudained seovad hästi sapphappeid ja tänu sellele väheneb risk erinevate soolestiku kasvajate tekkeks.

Antioksüdandid ja flavonoidid aitavad vähendada põletikulisi protsesse kehas. Sealhulgas väheneb väidetavalt ka valu. Abi võib olla ka näiteks reuma ja artriidi korral ning rahvasuu räägib, et tegu on ka loodusliku palavikualandajaga.

ALLIKAD
http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/2005/2
http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=28
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4657810/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12620529[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row]