Õunad potsatavad vaikselt ennast puu otsast alla ja võib öelda, et kätte on jõudnud õunahooaeg. Üldine puuvilja hooaeg saab läbi ja sellest võiks veel viimast võtta. Nagu vanarahvas ikka kõikide muude asjade kohta ütles, siis nii ka õuna kohta, et see aitab arsti eemal hoida. Aga tõepoolest on õuna näol tegu tervisliku toiduainega.

Keskmise suurusega õun (100g) koosneb 85% veest ja ülejäänud on põhimõtteliselt suhkur. See teeb temast mõnusa magusa sänki. Õun sisaldab endas 95% süsivesikuid, 3% rasvu ja 2% valke.

Õuntest saab C vitamiini ja natukene ka K vitamiini. C vitamiin koos flavonoididega toimivad sünergistliselt koos, mis aitab hoida immuunsüsteemi normaalsena ning aitab kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest. Lisaks on õuntel põletikuvastane toime.

Nüüd aga kaloritest. 100g õuna sisaldab umbes 54kcal. Tänu kiudainete rohkusele täidab õun hästi kõhtu, andes samal-ajal mõõdukalt kaloreid. Seetõttu on kaalulangetajate üks lemmik puuviljasid. Kui peaks tekkima soov päev läbi ainult õunu süüa, siis selleks koguseks võiks olla põhimõtteliselt 4kg.


Veel huvitavaid fakte

Õun päevas ja naha probleemid vähenevad. Õuna on kasulik süüa ekseemide ja nahaprobleemide puhul. Lisaks tugevdab küüsi ja nägemist.

Brasiilias tehtud uuringu järgi tuleks süüa õuna enne toidukorda, sest neil naistel vähenes kaal 33% rohkem, kui neil kes seda ei teinud.

Enne trenni väike suhkrupomm koos ergastava C vitamiiniga annab sulle energiat juurde. Kui sügisel rattaga pikemal ringil oled siis haara tee pealt võimalusel üks õun.

Mitmed uuringud on näidanud, et õunte söömine ennetab astmat ja kopsuvähki.

Uuringud on näidanud, et naised, kes söövad regulaarselt õunu, on väiksem tõenäosus haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse. Sarnane uuring meeste seas näitas insuldi esinemise langust. Tuleneb see sellest, et õunas sisalduvad antioksüdandid hoiavad kolesterooli normi piires.

Kuigi õun ei sisalda väga palju seedimiseks vajalikke kiudaineid, muutuvad need kiudained kombineerituna teiste õunas sisalduvate toitainetega tervisele kasulikuks koosluseks.

Ka hammastele on õunasöömine kasulik. Üks lõunasöögijärgne õun puhastab hästi hambavahesid. Siiski ei asenda see hambapesu.
Tänu kaasaegsele aretamisele ja üldisele magusa eelistusele, on tänapäeva õuntes palju rohkem suhkrut kui varem ja see on halb meie hammastele.
Mõned õunad võivad sisaldada kuni neli teeslusikat suhkrut! Kui kõik teised arstid võivad olla õnnelikud, siis hambaarst ei pruugi seda olla. Suhkru mõju hammaste lagunemisele on juba ammu teada fakt. Samuti keemilised reaktsioonid happe ja bakterite vahel võivad hammastele kahjulikud olla, sest söövitab hamba emaili.
Hambaarstide väitel pole aga õun ainuke kurjajuur puuviljade osas. Ideaalis peaks pärast puuviljade söömist või mahla joomist suu loputama veega ja alles 45 minuti pärast oleks mõistlik hambaid harjata. Kõige hullem olevat süüa õuna enne magama minekut, sest hape teeb siis kogu öö tööd. Ometi on õun parem variant kui šokolaad.

ALLIKAD:
http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1809/2
http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=15
http://www.healthline.com/nutrition/foods/apples#section1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC442131/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4488768/