[vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]Mõnus punane kirss
Kirss on jube tore puuvili. Ta on ilus punane ja maitseb pagana mõnusalt. Kirss koosneb 82% veest. Toitainete sisalduselt on neis 91% süsivesikuid, 6% valku ja 3% rasvu. Suure suhkru sisalduse tõttu annavad kirsid arvestatava koguse energiat: 100g sisaldab umbes 63kcal (magusad) või 50kcal (hapud). Võrdluseks 100g maasikates või õunas on vastavalt 32kcal või 50kcal. Ehk kui tekib soov süüa terve päev ainult kirsse, siis võib neid õgida 3-3,5kg. Loomulikult poleks selline teguviis õige.

Kirssides leidub veel C vitamiini, kaaliumit, beeta-karoteeni, antotsüaniini ja kvertsetiini, pisut kiudaineid ja melatoniini. Tänu nendele saab ennetada kasvajate teket, südame haigusi, diabeeti ja põletikuliseid protsesse. Kirssides olev kaalium üheks ülesandeks on aidata alandada vererõhku. Mida punasem kirss, seda rohkem ta antioksüdante sisaldab. Need omakorda aitavad põletike vastu.

Magus kirss vs hapu kirss
Kui võrrelda omavahel hapusid ja magusaid kirsse, siis C ja A vitamiini osakaal on hapudes kirssides pea 2x suurem. Kaaliumit on aga rohkem magustes kirssides. Mõnes mõttes on hapud kirsid kasulikumad aga igaüks võib ise otsustada, millest tema kehal rohkem puudust on.

Hea une rohi
Kirssides sisalduv melatoniin alandab keha temperatuuri ja teeb uniseks. Kui palju seda seal täpselt on jääb hetkel selgusetuks, mistõttu pole ka kindlaid tõendeid, kui palju kirsside söömine uinumisele kasuks tuleb.

Treeningutest ja võistlustest taastumine
Mitmed uuringud on kinnitanud, et kirsid võivad kiirendada keha taastumist füüsilisest koormusest. Kirsid pakuvad leevendust lihasprobleemide korral ja on põletikuvastase toimega. Tundub nagu ideaalne taastumist kiirendav toit. Näiteks ühes maratonijooksjate peal tehtud uuringus selgus, et jooksjad, kes jõid haput kirsi mahla 5 päeva enne ja 1 päeva pärast maratoni, oli taastumine kiirem. Ühe teises uuringus oli selleks soovitatavaks koguseks 480kcal kirsse päevas.

 

 

Allikad:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21229414
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23710994
http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1867/2
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19883392
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22038497

 [/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row]