Arbuus on justkui suve sümbol ja teeb tuju alati heaks. Arbuus on magus, mahlane ja oma kirka roosaka värviga lihtsalt kutsub ennast sööma. Arbuus koosneb umbes 92% veest ja ülejäänud on põhimõtteliselt suhkur. Toitainete poolest sisaldab arbuus 89% süsivesikuid, 4% rasvu ja 7% valke.

Arbuus sisaldab endas ka C ja A vitamiini. C vitamiin on hea immuunsusele ja aitab võidelda haigustekitajatega. A vitamiin on aga silmadele kasulik. Lisaks leidub arbuusis palju kaaliumit ja natukene vähem magneesiumi, mangaani ja vaske. Kaalium on hea lihasekrampide ennetamiseks. Tore on see, et vähe on arbuusis naatriumit, rasvu ja kolesterooli.

Kui vaadata lähemalt arbuusiseemneid, siis ka neid ei pea kartma ja nende söömine on isegi kasulik. Toitainete poolest sisaldavad seemned 11% süsivesikuid, 71% rasvu ja 18% valke. Lisaks on seemned head fosfori, magneesiumi ja tsingi allikad. Tsink on teadatuntud immuunsus-, intelligentsus- ja viljakusmineraalina.

Nüüd aga kaloritest. 100g arbuusi sisaldab umbes 30kcal. Seetõttu on see kaalulangetajate üks lemmik toite. Kõht saab kiiresti täis ja kaloreid saab suhteliselt vähe. Kui peaks tekkima absurdne soov päev läbi arbuusi süüa, siis selleks koguseks võiks olla 6,5-7kg.

Veel huvitavaid fakte
-Südamele
Arbuusis sisalduv lükopeen on suurepärane antioksüdant, mis aitab kaitsta inimese immuunsüsteemi. Arvatakse, et lükopeenid aitavad ennetada ka südamehaigusi ja vähki. Antioksüdandid võitlevad vabade radikaalidega, mis põhjustavad keha vananemist ning oksüdatiivset stressi.

-Taastumisele
Sportlaste seas tehtud uuring näitas, et arbuusimahla joomine tuleb kasuks pärast treeningut, kuna see sisaldab vajalikku aminohapet, mis vähendab treeningujärgset lihasvalu. Sportlastel, kellele anti pärast treeningut pool liitrit arbuusimahla, oli 24 tundi peale treeningut madalam puhkeoleku pulsisagedus ja vähem lihaste valulikkust.

-Tõstab seksiisu
Arbuusi on nimetatud ka looduslikuks Viagraks, kuna see sisaldab rikkalikult aminohapet tsitrulliini, mis lõõgastab veresooni ja võimaldab paremat verevarustuse. See on sarnane farmaatsiatööstuse poolt pakutava potentsiravimi toimega.

 

Allikad
http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/2072/2
http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3147/2

Nutrition


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23862566
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23615650
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25631716
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4997430/