[vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]Keha on mõeldud liikumiseks. Mida rohkem sa liigud, seda parem on see sinu kehale. Varem või hiljem „kuumeneb“ keha üle ja hakkab lagunema. Tekivad probleemid, vigastused ja isegi ülekoormus. Isegi kui sa minimaalselt liigud – probleemid tekivad ikkagi. Et seda „ülekuumenemist“ vältida oleks vaja „õli“, et keha töötaks sujuvamalt ja kestaks kauem. Nagu ka mootorile ei piisa ainult kütusest, nii ka keha vajab pisut rohkemat kui kütus. Ta vajab samuti „õli“.
 
„Õli“ siinkohal oleks jõutreening. Jah, just jõutreening. Sa lugesid õigesti.
Jõutreeninguga muutuvad lihased tugevamaks ja vastupidavamaks. See muidugi eeldab seda, et neid teadlikult ja vastavalt vajadusele treenida. Tänu sellele on võimalik rohkem ja probleemideta liikuda. Jõutreening ei tähenda alati seda, et sa muutud lihamäeks. Ei, kaugel sellest. Sa muutud fittimaks, mis tähendab, et sa oled kokkuvõttes efektiivsem ja tervem.
 
Pole vahet, kas sinu liikumiseks on kõndimine, rattaga sõitmine, aias tegutsemine, pallimäng või mõni muu aktiivne tegevus. Sul on ikkagi vaja jõutreeningut, et neid tegevusi võimalikult mõnusalt teha, ilma et keha lagunema hakkaks.
 
Miks? Sest ükskõik, millega sa tegeled, siis alati juhtub see, et mingid keha piirkonnad saavad rohkem koormust kui teised. Ehk juhtub see, et mingid keha piirkonnad võivad saada liiga palju koormust ja teised jällegi täiesti koormuseta jääda. Aga keha on ju mõeldud liikumiseks. Terve keha. Miks sa arvad, et ühekülgne liikumine on piisav kogu sinu kehale?
 
Piirkonnad, mis saavad liiga palju koormust
Kui sa liigud ringi, tegeled igapäevaste asjadega või tegeled mingi spordialaga, siis paratamatult saavad mingid keha piirkonnad liiga palju koormust. Kui nüüd seda koormust liiga palju saab ja keha selleks valmis pole, sest ta on nõrk, siis tekivad seal ülekoormusvigastused. Tekivad valud ja sa pole enam võimeline neid tegevusi tegema, milleks sa enne olid suuteline.
Kui need piirkonnad oleksid tänu jõutreeningule tugevad ja vastupidavad, siis seda probleemi ei tekiks. Hoopis vastupidi – sa oled võimeline neid tegevusi tegema veelgi efektiivsemalt.
 
Piirkonnad, mis saavad liiga vähe koormust
Sa võid olla aktiivne aias, spordiväljakul või -rajal aga ikka juhtub see, et mingid keha piirkonnad saavad liiga vähe koormust ja liiguvad vähe. Kui jätta need piirkonnad tähelepanuta, siis keha ei tööta enam harmoonias. Tekivad vead liigutustel ning arenevad välja probleemid. Seetõttu on äärmiselt oluline terve keha treening. Ja parim selleks on ikka ja jälle jõutreening, kus sa saad tööle panna kogu keha ja ka kõige väiksemad lihased ja liigesed.
 
Õppetund sportlastelt
Pole ühtegi sportlast, kes tegeleks ainult enda eriala treeningutega. No ei ole. Nad kõik tegelevad ka jõutreeningutega, et nad saaks probleemideta oma lemmikalaga tegeleda. Nemad teavad, et jõutreening on hea ja kasulik nende kehale, muutes keha vastupidavamaks, töökindlamaks, efektiivsemaks ja tugevamaks.
 
Nutikas oleks ka sinul nendelt eeskuju võtta. Mitte klapid peas ringi kõndida ja väita, et minul pole seda vaja. On ikka küll.

 

ALLIKAD
Myers, A.M., Beam, N.W., Fakhoury, J.D. 2017. Resistance training for children and adolescents. Transl Pediatr. 2017 Jul; 6(3): 137–143.

Suchomel, T.J., Nimphius, S., Bellon, C.R., Stone, M.H. 2018. The Importance of Muscular Strength: Training Considerations. Sports Med. 2018 Apr;48(4):765-785

Lauersen, J.B., Andersen, T.E., Andersen, L.B. 2018. Strength training as superior, dose-dependent and safe prevention of acute and overuse sports injuries: a systematic review, qualitative analysis and meta-analysis. Br J Sports Med. 2018 Dec;52(24):1557-1563.

Zwolski, C., Quatman-Yates, C., Paterno, M.V. 2017. Resistance Training in Youth: Laying the Foundation for Injury Prevention and Physical Literacy. Sports Health. 2017 Sep-Oct; 9(5): 436–443.

Lauersen, J.B., Bertelsen, D.M., Andersen, L.B. 2014. The effectiveness of exercise interventions to prevent sports injuries: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. Br J Sports Med. 2014 Jun;48(11):871-7.

Sousa, N., Mendes, R., Monteiro, G., Abrantes, C. 2014. Progressive resistance strength training and the related injuries in older adults: the susceptibility of the shoulder. Aging Clin Exp Res. 2014 Jun;26(3):235-40.

Seong-Il Cho and Duk-Hyun An. 2014. Effects of a Fall Prevention Exercise Program on Muscle Strength and Balance of the Old-old Elderly. J Phys Ther Sci. 2014 Nov; 26(11): 1771–1774.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row]