Triatloniks valmistumine on äärmiselt mõnus ja vaheldusrikas protsess. Selle käigus saab ujuda, rattaga sõita, joosta ja lisaks veel ka jõusaalis käia. Neid asju saab omavahel kombineerida ja lisaks veel ka mängida treeningute iseloomuga. Võib vist öelda, et igav ei hakka triatloni treeningute käigus kunagi. Iga nädal on uus ja huvitav.

Kui on soov järgmisel suvel mõnel triatloni üritusel osaleda, siis peaks sellele juba praegu mõtlema hakkama. Arvestades eelnevat füüsilist ettevalmistust, kulub ettevalmistusele 3-9 kuud. Need, kes järgmisel suvel soovivad Otepää Ironmanile minna (poolpikk triatlon), võiksid alustada oktoobris või hiljemalt jaanuaris. Ehk poolpika triatloni ettevalmistus võiks kesta 6-9 kuud. Kes aga sooviksid ette võtta suurema väljakutse ja osaleda Tallinna Ironmanil (täispikk triatlon), võiksid alustada hiljemalt veebruaris. Täispika triatloni ettevalmistus kestab 6-12 kuud. Lühemate distantside läbimiseks piisab ka 3-6 ettevalmistus kuust.

Kogu triatloni trenn peaks kulgema vastavalt võimetele. On üsna suur oht ületreenimiseks ja ülekoormusvigastuste saamiseks. Tuleb arvestada enda võimete piire ja õppida tundma enda keha. Liigne agarus on ogarus. Õigetel hetkedel tuleb anda kehale puhkust ja pisut taastuda, et saaks jälle korralikult trenni teha. Treeningpäevikut pidades on võimalik pärast andmete analüüsi toimetada piiri peal. Nii on ka areng kõige parem. Kõhutunde alusel toimetamine võib kurjalt kätte maksta ja nii pole ka areng maksimaalne. Kõik inimesed arenevad erinevalt ja asja tuleb võtta mõistusega. Kannatlikkus on edu võti.

Kehale on kõige parem kui triatlonikava ülesehitus on vaheldusrikas. Ujumist, ratast, jooksu ja jõudu tuleb nutikalt omavahel segamini ja vahel ka kombineerides treenida. Plaan peaks sisaldama pikki treeninguid ja erineva tempoga treeninguid. Lisaks tuleb arvestada, et parima tulemuse saamiseks on vaja treeningplaani sisse planeerida ka kergemad nädalad, kus keha saab pisut taastuda, et tekiks superkompensatsioon. Triatloni treeningplaan peaks kindlasti sisaldama erialale vastavaid jõuharjutusi, mille eesmärk on tugevdada lihaseid, et jõuaks rohkem. Lisaks sellel on suur boonus see, et tänu jõutreeningule saame ennetada vigastusi. Nii kulgeb kogu treeningperiood sujuvalt ja muretult.

Sinu triatlonitreener

-> Online treeningkava pakett “triatlon” <-