Halb tervis, mis on põhjustatud seljavaludest või muust haigusest, võib tähendada negatiivseid tagajärgi töökeskkonnas. See võib vähendada tööandja rahulolu, suurendada tööjõu voolavust, pärssida loovust ja uute ideede tekkimist. Tervise ja tööga rahulolu vahel on statistiliselt oluline seos.

Seljavalud mõjutavad märkimisväärselt tööviljakust ja tervishoiukulusid. Lisaks puuduvad seljavaluga töötajad aastas keskmiselt 4 päeva rohkem kui seljavaludeta töötajad, mis tähendab kokkuvõttes tootlikkuse langust ja kulusid.

Tööandjate kogukulud USAs ulatuvad seljavalude tõttu 34 600 dollarini 100 töötaja kohta aastas. See sisaldab otseseid meditsiinilisi kulusid, kui ka puudetaotlusi, ning samuti kaudset mõju organisatsiooni üldisele tootlikkusele.

Sammud töötajate tervise parandamiseks ja seljavalude vähendamiseks võivad ettevõttele äärmiselt kasulikud olla. Terved töötajad on produktiivsemad, efektiivsemad ja õnnelikumad.

Seljavalude põhjused
Pikalt samas asendis viibimine võib olla peamiseks põhjuseks nii ägedatele kui ka kroonilistele seljavaludele. Pikaajalisel istumisel võib pikas perspektiivis tervisele olla ka muid negatiivseid mõjusid – näiteks rasvumine, diabeet, südamehaigused ja varajane surm.

Seljavalu kõige sagedasemad põhjused on:

  • Pikaajaline istumine (kontorilaud, masin jne);
  • Arvuti kasutamine pikema aja jooksul. Uuringud näitavad, et kui hoida pead arvutiekraani lugemiseks ettepoole, siis see süvendab ja tekitab kaela- ja seljavalu;
  • Telefoni hoidmine õla ja kõrva vahel;
  • Jalg üle põlve istumine;
  • Ebaloomulikus asendis kaugemate asjade haaramine;.
  • Liigne koormus;
  • ‍Vibratsioon;
  • ‍Raskete raskuste tõstmisega seotud vigastused;
  • Kukkumine;
  • ‍Stress ja ärevus.

Seljavalu ennetamine
On palju erinevaid tegevusi, mis võivad aidata seljavalu vähendada ja ära hoida. Tervislikud eluviisid, korrektne istumisasend ja regulaarne füüsiline aktiivsus võivad sageli seljavalu vähendada või isegi ennetada.

Meetodid, mis võivad aitavad vähendada seljavalu tekkimise riski, on järgmised:

Füüsiline aktiivsus – aktiivne elustiil vähendab rasvumist (seljavalude peamine tekitaja), tugevdab lihaseid (muutes tõstmisest tulenevad vigastused vähem tõenäoliseks) ja vähendab põletikku (leevendab valu). Treening on üks tõhusamaid meetodeid seljavalude ennetamiseks ja üldise tervise parandamiseks.

Toitumine – rasvumine on üks suuremaid seljavalu põhjustajaid. Mõõdukas ja tasakaalustatud toitumine aitab hoida tervislikku kehakaalu ning vähendada seljavalu ja muid terviseprobleeme.

Suitsetamisest loobumine – uuringud näitavad, et suitsetajate hulgas on krooniline seljavalu tõenäolisem kui neil, kes ei suitseta.

Ohutu raskuste tõstmine – raskete raskuste tõstmine võib põhjustada seljalihaste ülekoormust.

Liigutamine kontoris – pikaajaline istumine põhjustab seljavalu. Töötajaid tuleks ärgitada tegema regulaarselt viieminutilisi pause, et kõndida kontoris ning teha erinevaid liigutusi.

Aktiivne treeningteraapia – seljavalu leevendamiseks ja likvideerimiseks võib tõhusalt kasutada erinevaid harjutusi ja füsioteraapia tehnikaid. Selja- ja kerelihaste tugevdamine aitavad vähendada valu ja vältida vigastuste tekkimist.

Passiivne teraapia – sellised moodused nagu külma- ja soojaaplikatsioonid ja ultraheli on sageli võimelised ajutiselt vähendama seljavigastustega seotud valu. Küll aga nad ei likvideeri seda.

Elustiili muutused – kaalulangus, aktiivsem eluviis ja teadlikkus võivad aidata vähendada seljavalu ja vältida vigastuste tekkimist. Töötajate koolitamine seljavalude ja riskifaktorite kohta on ühed olulisemad sammud alaseljavalu vähendamisel.
Kui soovid koolitust enda ettevõttes, et enda töötajaid selles osas arendada, siis võid minuga ühendust võtta.

 

 

ALLIKAD

Bryla, Jacy. Low Back Pain Takes Toll on Worker Health & Productivity. Integrated Benefits Institute. October 23, 2013

Airaksinen et al., 2006. European Guidelines for the Management of Chronic Non-specific Low Back Pain. EurSpine J. 2006 Mar;15 Suppl 2:S192-300.

Munro, Dan; Annual US Healthcare Costs Reach 3.8 Trillion. Forbes, February 2, 2014.

Davis, Karen; How The US Healthcare System Compares Internationally. The Commonwealth Fund; June 16,2014.

Crow W, Willis D. Estimating Cost of Care for Patients with Acute Low Back Pain: A Retrospective Review of Patient Records. J Am Osteopath Assoc. 2009:109:229-233.

Witters, Dan et al. Depression Costs U.S. Workplaces $23 Billion in Absenteeism. Gallup. July 24, 2013.

Freberger, Janet et al. The Rising Prevalence of Chronic Low Baclk Pain. JAMA Internal Medicine. February 9, 2009.

Levine, James. Killer Chairs: How Desk Jobs Ruin Your Health. Scientific American. October 14, 2014.

Warner, Jennifer. Sit Back, It’s Better for Your Health. WebMD. Nov. 29, 2006.

World Health Organization. Priority Diseases and Reasons for Inclusion.

Hills, Everett et al. Mechanical Low Back Pain. Medscape. August 4, 2014.

Smoking linked to increased risk of chronic back pain. MNT.

Mannion, Anne F. et al. Spinal segmental stabilisation exercises for chronic low back pain: programme adherenceand its influence on clinical outcome. Eur Spine J. 2009 Dec; 18(12): 1881 1891.Published online 2009 Jul 17.[14] Burke et al., 2009

Slade SC, Keating JL. Unloaded movement facilitation exercise compared to no exercise or alternative therapyon outcomes for people with nonspecific chronic low back pain: a systematic review. J Manipulative Physiol Ther2007; 30:301-11.

Linton S, Hellsing A, Bergstom G. Exercise for workers with musculoskeletal pain: does enhancing compliancedecrease pain? J Occup Health 1996; 6:177-89.

Sluijs E.M., Kok G.J., van der Zee J. Correlates of exercise compliance in physical therapy. Physical Therapy.1993;73(11):771 782. (discussion 783 86)

Hugli AS et al. Adherence to home exercises in non-specific low back pain. A randomised controlled pilot trial.J Bodyw Mov Ther. 2015 Jan;19(1):177-85. doi: 10.1016/j.jbmt.2014.11.017. Epub 2014 Nov 27