Toidu kvaliteet mängib tervisliku toitumise puhul väga suurt rolli ja võib öelda, et kvaliteetne toit on tervislik toit. Enamasti. Ainult energiatasakaalu printsiipidest ei saa lähtuda ja toitumist tuleb vaadelda pisut laiemalt. Ehk liigitaks energia kvantiteediks ja ained ja ühendid kvaliteediks, ning kasutaks lähenemist, kus kvaliteet on tähtsam kui kvantiteet.

Tooksin siinkohal ühe näite surfimaailmast. Surfarite jaoks on oluline, et oleks tuult, kuid alati ei piisa ainult sellest, kui kõva see tuul on. Selleks, et surfarid saaksid tuulest kasu, peab see puhuma õigest suunast. Sama on ka toitumisega – võime ju süüa õigetes kogustes, aga kui me sellest kasu ei saa, siis on see mõttetu tegevus. Nii tavainimene kui sportlane peaks söömise puhul aru saama, et kuigi igaüks meist naudib toidu juures erinevaid nüansse ja maitseid, siis päeva lõpuks ei ole oluline ainult energia, mida me toidust saame vaid ained ja ühendid, mida inimene saab ära kasutada keha paremaks funktsioneerimiseks.

Üldises plaanis jaguneb toit suuremateks makrotoitaineteks ja väiksemateks mikrotoitaineteks. Esimeste hulka kuuluvad rasvad, valgud ja süsivesikud, mida inimene vajab toimimiseks suuremates kogustes. Mikrotoitained on vitamiinid ja mineraalid, mida inimene vajab väiksemates kogustes. Võib öelda, et just mikrotoitainete rohkus määrab ära toidu kvaliteedi. Siin kehtiks ütlus, et mida rohkem seda uhkem.

Makrotoitained on need, mille tarbimise omavahelist suhet peaksid inimesed jälgima, sest kõiki neid on vaja, kuid kõiki tuleb tarbida mõistlikus koguses. Heaks näiteks on suhkur, mis kuulub süsivesikute hulka. Loomulikult vajab inimene seda teatud määral, kuid sugugi mitte nii suurtes kogustes, kui seda enamasti tarbitakse. Sellise liialdamise üheks põhjuseks on asjaolu, et suhkur on sõltuvust tekitav aine.

Elulise näitena võime siinkohal võtta appi limonaadi või üldiselt suhkrustatud joogid. Tarbitakse neid palju ja noorte seas on sellised tooted väga populaarsed. Limonaadis olevast suhkrust saab küll energiat aga teisest küljest on see tühi kalor ning kui inimene saaks aru, et selle asemel oleks võinud ta tarbida midagi muud – näiteks süüa ära kolm apelsini –, siis oleks see olnud palju kasulikum. Apelsinide söömise korral oleks inimene pööranud tasakaalu kvaliteedi poole ning sportliku edu saavutamise puhul on toidu kvaliteet väga oluline. Ehk jõuamegi sinna välja, et loobuda tuleks tühjadest kaloritest ja selle asemel võiks süüa midagi mõistlikumat – siis on ka enesetunne parem.

 

ALLIKAD
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4359127/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4517043/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4009391/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26598892