Kubemepiirkonna vigastused võib jagada kaheks. Reie lähendaja lihaste vigastusteks ja puusapainutaja lihaste vigastusteks. Täna keskendume rohkem lähendaja lihastele.

Reie lähendaja lihasetel on oluline roll puusaliigese liigutamisel ja stabiliseerimisel. Nende lihaste vigastus on jalgpallurite seas üsna tavaline. Lihase tugevus ja liikuvusulatus on peamised kaks tegurit, mis mõjutavad vigastuse tekke tõenäosust.

Lisaks on teada, et 71% mängijatest vigastab antud lihasgruppi mitte-kontaktsest olukorrast, mis tähendab, et seda saaks suurepäraselt ennetada.

Hiljuti avaldatud uuringu kohaselt aitab üks harjutus lähendajate vigastusi ennetada. Seda on vaja lihtsalt teha üks kord nädalas.

Uuring viidi läbi Norra 652 pool-amatöör mängija seas ja kasutati „Copenhagen Adduction“ harjutust. Hooaja ettevalmistuse käigus, mis kestis 8 nädalat, kasutati antud harjutust 2-3x nädalas. Hooaja sees kasutati harjutust 1x nädalas.

Lähendajate treenimine

Uuringu käigus selgus, et harjutuse tegemine vähendas kubemepiirkonna vigastuste hulka 41%. Lisaks märgati hilinenud lihasvalulikkuse (DOMS) vähenemist antud piirkonnas, mis on samuti tore, sest paljudel jalgpalluritel esineb DOMS lähendajate piirkonnas pärast raskeid treeninguid ja mänge.

Kuigi mõned meetodit, mida uuringus kasutati, ei olnud täiuslikud, siis arvestades uuringus osalenud mängijate hulka võib öelda, et jalgpallurite seas on antud harjutus kindlasti soovitatav ja jalgpallitreenerid võiks selle enda harjutusvaramusse integreerida.

ALLIKAD

Harøy J, Clarsen B, Wiger EG, et al. 2018. The Adductor Strengthening Programme prevents groin problems among male football players: a cluster-randomised controlled trial. Br J Sports Med

Hrysomallis C. 2009. Hip adductors’ strength, flexibility, and injury risk. J Strength Cond Res

Serner A, Mosler AB, Tol JL, Bahr R, Weir A. 2018. Mechanisms of acute adductor longus injuries in male football players: a systematic visual video analysis. Br J Sports Med.