Kontoritöötaja jõutreening – mis asi see veel? Milleks seda veel vaja on? Eks ikka selle pärast, et sa ei mõtleks, miks kael valutab (jälle)? Või kuidas sundasendist tekkinud probleeme vähendada või ennetada? Või hoopis seda, et miks kaelalihased pinges on?

Viimasel ajal on Facebookis minu feed’i jõudnud hulk videoid, kus treenitakse erineval viisil kaelalihaseid. Tihti on need pisut naljakad ja nende üle tehakse loomulikult nalja. See ei tähenda, et need halvad, valed või ebavajalikud oleks. Kui sa oled kontoritöötaja, siis just sinule need ongi. Lisaks teevad neid ka näiteks rallisõitjad.

Kontoritöötajad veedavad päevast päeva aega arvuti taga istudes. Mõnel on muidugi õnn ja saab püsti olles ka arvutit edasi klõbistada. Siiski peab olema teadlik, et kui keha peab pikalt ühes asendis monotoonseid liigutusi tegema, siis väsivad lihased, mis neid monotoonseid liigutust teevad, ju lõpuks ära. Kui lihas väga ära väsib, siis ta läheb „pingesse“ ja hakkab valu tegema, sest tema loomulik funktsioon on häiritud.

Kontoritöötajatel on selleks probleemeks piirkonnaks kael ja õlavööde. Seetõttu kutsutaksegi valutavat kaela kontoritöötja kutsehaiguseks. Mida kauem töö arvuti taga kestab, seda suuremaks kasvab risk, et tekib valu kaela piirkonnas. Näiteks kuuluvad kontoritöötajad suurimasse riskigruppi, kellel kaelavalud võivad tekkida. Põhja Euroopa kontoritöötajate seas läbi viidud uuringu kohaselt on 54% töötajatel probleemid kaela või õla piirkonnas. Pooled kõikidest kontoritöötajatest kogevad kaelavalu iga aasta.

Ettevõtted peaks töötajate tervisele rohkem tähelepanu pöörama ja näitama ise üles initsiatiivi probleemide ennetamiseks. Kui töötajatel pole valusid, on neil vähem stressi. Tänu sellele püsib produktiivsus kõrge, mis kokkuvõttes on kogu organisatsioonile kulu-efektiivsem.

Kaelavalude ennetamiseks ja raviks on tähtis liikuda. Ei piisa sellest, et mööbel on jube ergonoomiline või siis on võimalus ka püsti tööd teha. Lõpuks on vaja ikkagi liikuda, mitte paigal püsida – vahet pole kas see on siis istumine või seismine.

Hiljuti avaldatud uuringu kohaselt vähendab töö iseloomust lähtuv jõutreening kaelavalude hulka kontoritöötajate seas. Eriti efektiivne on see siis kui jõutreeningu fookus on kaela ja õla piirkonnale. Ka regulaarne võimlemine ja venitamine (kaela ja õlavöötmelihaste) vähendab samuti valu antud piirkondades. Kõiki vajalike harjutusi saaks teha nii kontoris, kodus kui ka jõusaalis. Peab vaid tahtmist olema. Elu ilma valuta on väga mõnus!

 

 

ALLIKAD
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29088401
http://eprints.utm.my/40006/1/037-ICKCS2012-K10048.pdf
https://www.omicsonline.org/open-access/the-effects-of-workplace-physical-activity-programs-in-musculoskeletal-pain-a-systematic-review-2574-0407-1000136.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28569455
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25780258