Jõusaalis käies imestan ikka aeg-ajalt, et mis seal toimub. Igakord näen mõningaid vigu. Need on vead, mille likvideerimisel muutuksid trennid mõnusamaks, efektiivsemaks ning tulemused saabuksid kiiremini.

Puudulik soojendus
Nagu ma eelmises blogis (vigastuste ennetamine) rääkisin, siis puudulik ettevalmistus treeninguks on üheks peamiseks vigastuste tekke põhjuseks. Kui jõusaali jõutrenni tegema minna, siis ma ei näe väga seost, miks peaks ettevalmistuseks kasutama jooksu või ratast. Pigem oleks ikka vaja korralikult võimelda ja enda keharaskusega kõik vajalikud lihased tööle panna, mida jõutreeningu käigus kasutama hakkad. Rulli ennast pisut foam rolleriga, tee erinevaid liikuvaid venitusi kogu kehale ja mõned enda keharaskusega jõuharjutused erinevatele lihasgruppidele. Pulsi ja kehatemperatuuri tõus toimub ka selle tegevuse juures. Selleks ei pea ratta seljas uimerdama. Lisaks on lihased mõnusalt valmis järgnevaks põhiosaks. Ratta seljast otse kangiga kükkima minna on ilmselgelt ogarus.

Valed raskused
Õnneks hakkab see trend, kus “kõige kõvem vend on see, kes teeb kõige suuremate raskustega” läbi saama. Pole mõtet teha harjutust raskusega, mille tulemusel ei jõua sa kordusi lõpuni teha. Kindlasti on sul liiga suured raskused, kui sa ei suuda enam keha stabiilsena hoida ja hakkad nö väänlema. See nüüd on see hetk, kus sa tegelikult hakkad oma tegevust kompenseerima teiste lihastega, ning harjutuse efektiivsus kaob –  tehnika on kadunud! Võib olla oleks tulnud ka hoopis teine harjutus valida.

Tehnika
Kõik saab alguse õigesti sooritatud tehnikast. Kui tehnika pole korrektne, siis suure tõenäosusega teed sa endale viga ja seda pole vaja.
Kontrolli, kas su keretüvi on alati aktiveeritud. Näiteks küki ja jõutõmbe puhul jälgi, et selg kumeraks ei läheks. Selleks on vaja rohkem selja lihaseid aktiveerida. Toenglamangu puhul ja lõuatõmbe puhul väldi seljas nõgusust. Ehk siin oleks vaja kõhulihaseid rohkem pingutada.
Üldine printsiip oleks ikka see, et jälgi, et su keha ja jäsemed kuhugi ära ei vajuks ja püsiks stabiilselt otse.

Harjutuste valimine jõusaalis
Jõusaalis käies juhtun ikka analüüsima, miks keegi ühe või teise harjutuse valinud on. Kõik teevad midagi, asjalikud näod peas, ähivad ja puhivad. Selles ma pole üldse kindel, kas tehakse tegemise pärast või saadakse aru, mida ja miks tehakse. Treeningule peaks lähenema samuti teadlikult. Kui me ei saa aru, mis on harjutuse eesmärk, siis see on ju eesmärgipäratu käitumine. Selle tulemusel võime aga endale rohkem kahju kui kasu teha.
Teine teema on see lõputu “jala päeva ja rinna päeva jne” järgi toimetamine. Kui sa käid kolm korda nädalas jõusaalis, siis palun tee kogu keha trenn. Las see spetsialiseerumine jääb kulturistidele ja muudele jõumeestele. Kui sa tahad fit olla või teed jõutrenni eriala treeningutele lisaks, siis kogu keha treenimine on parim mõte.

 

Mõnusat trenni!

 

ALLIKAD
https://www.thorne.com/education/health-lifestyle/ART-20045842/weight-training-dos-and-donts-of-proper-technique
www.scienceforsport.com/warm-ups
https://www.mensfitness.com/training/build-muscle/4-weightlifting-techniques-to-master
https://www.bodybuilding.com/fun/likness25.htm
https://www.mensfitness.com/training/pro-tips/ask-mens-fitness-it-better-do-full-body-workouts-or-body-part-focused-routines