[vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

Viimastel aastatel on D vitamiini tarvitamise populaarsus märgatavalt kasvanud, kuna erinevate uuringute käigus on märgatud teatud kasutegureid lihastele, luudele ja immuunsüsteemile.

 

Siiski jääb veel täna ebaselgeks, kas D vitamiin mõjub päriselt nii hästi kui sellest räägitakse. Samuti jääb küsitavaks kasu lihastele ja luudele.

 

Lisaks peaks inimesed olema teadlikud sellest, et liigne D vitamiini tarvitamine võib hoopis mõjutada tervist ja sportliku sooritust negatiivselt. Täpselt sama juhtub, kui organismis on D vitamiini puudus.

 

Tänane soovitus on aga selline, et D vitamiini tuleks tarvitada siis kui on konkreetne D vitamiini puudus. Ehk D vitamiini tarvitamisel on vajalik individuaalne lähenemine. See aga eeldab, et D vitamiini taset mõõdetakse. Seda saad sa teha ka näiteks perearsti juures.

 

Samas paljud sportlased kasutavad D vitamiini regulaarselt septembrist aprillini. Mõned manustavad koguni terve aasta läbi.

 

D vitamiini tase organismis sõltub paljuski ka toitumisest, elustiilist, riietusest ja päikese käes viibimisest. Parim viis D vitamiini saada on ikkagi päikese käes viibides. Kuigi ka naha värvus mõjutab kogu protsessi.

 

D vitamiini taset veres tuleks mõõta neil, kes viibivad päikese käes vähem kui 20 minutit päevas (käed ja jalad) ning elavad laiuskraadil 60 või kõrgemal. Ehk ka Eesti kuulub sinna sisse.

 

Kui mõõtmisel tuvastatakse D vitamiini puudus, siis soovitatav kogus norm nivoo taastamiseks oleks 2000-4000 IU päevas, et saavutada D vitamiini norm.

 

d vitamiini norm d vitamiin puudus d vitamiin toidus d-vitamiini ühikud d-vitamiini pärlid d vitamiini üledoos d vitamiin apteek d vitamiin 4000 iu d vitamiin lastele
 

Olen ka ise regulaarselt D vitamiini kasutanud ja üldine hinnang on positiivne. Kuigi kui viimati D vitamiini taset mõõtmas käisin, oli see kõvasti üle normi ehk mind oli tabanud D vitamiini üledoos. Liigne agarus on ogarus ja tõmbasin käsipiduri mõneks ajaks peale. Minu eesmärk on olnud D vitamiini süües immuunsüsteemi turgutamine ja seda ta isiklukust kogemusest on hästi teinud.

 

ALLIKAD

Daniel J. Owens, Richard Allison, Graeme L. Close. Vitamin D and the Athlete: Current Perspectives and New Challenges. Sports Medicine. March 2018, Volume 48, Supplement 1, pp 3–16[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row]